This review was made for Cinema 21:9 56PFL9954H LCD TV
Yes, I recommend this product
ZergInc
30/12/2017
United Kingdom
Return of the Jedi
Yes, I recommend this product
Gaelach
30/07/2012
United Kingdom
True Home Cinema experience
The Philips 21:9 Cinema 56" television provides an immersive audiovisual experience. It handles all sources with flair, from full 1080p down to 480i, both colour and B&W. It gives plenty of options for tailoring and enhancing the experience. In addition the Smart TV features are very useful.
200 Hz Clear LCD displays 200 scenes per second by combining advanced 100 Hz technology with scanning backlight @ 50% duty cycle.